Úspěch Slevomatu a Damejidlo české hospodářství neposílí. Majitelé vyvádějí zisk do daňových rájů

19.04.2013 14:29

Patříte-li mezi patrioty a odpovědné plátce daně z příjmu, patrně se vám nebude líbit, že současné "hitovky" českého internetu - portál hromadného nakupování Slevomat.cz a agregátor rozvozů jídel Damejidlo.cz - vyvádějí své zisky do daňových rájů a tím obcházejí českou státní pokladnu.

Domníváme se, že firmy, které realizují svůj byznys prakticky výhradně na Češích, by měli platit daně v České republice a ne je platit nebo spíše neplatit vůbec v Nizozemských Antilách. Tyto firmy fungují na českém trhu, který je regulován českými úřady a využívají českou infrastrukturu. To vše něco stojí a společnosti Slevomat.cz a Damejidlo.cz (fungující pod obchodní společnosti Pizza Time) na to nepřispívají tak, jak by měly. 

Otázkou je, proč majitelé drží podíly na těchto firmách přes společnosti registrované v Nizozemském království. Odpověď se nabízí: aby nemuseli danit dividendy, tedy rozdělení zisku, které Slevomat a Damejidlo vygenerují. 

Zajímavá je také neuvěřitelně složitá struktura majetkového uspořádání ve Slevomatu a Damejidlo. Slevomat je na první pohled obyčejné "sročko", tedy společnost s ručením omezením. Má však hned tři jednatele a především šestičlennou dozorčí radu, což u podobných firem nebývá zvykem. Podíly na firmě přitom drží pět subjektů. "Otec zakladatel" Tomáš Čupr dnes oficiálně drží pouhého 3,6467 % celé firmy. Údajně mu ale patří ještě společnost bizthusiasm B.V., která je registrovaná v Nizozemském království a ve Slevomatu má podíl 10,2537 %. Za další firmou z Nizozemského království, In-Bridge B.V. s podílem 8,5687 %, stojí podle všeho druhý ze zakladatelů Slevomatu, Martin Korman. Participace Nizozemského království tím ale ještě nekončí, je tu totiž ještě Daily Deals Enern Investment Coöperatif U.A., který drží 22,4003 %. Zbylý podíl ve Slevomatu patří české společnosti Miton Investment. 

Podobně zajímavá situace panuje u další služby, kterou svým jménem zaštiťuje Tomáš Čupr, ale zdaleka není stoprocentním vlastníkem a už vůbec neodvádí daně v Česku. Čupr je pouze jednatelem společnosti Pizzatime, která službu Damejidlo provozuje. Jsou zde tři společníci: původní majitel Adam Kurzok s 20 %, opět bizthusiasm, tentokrát z Nizozemských Antil, s podílem 16 % a Slevomat Ventures a.s. s 64 %.

Tedy zdánlivě přehledná situace, jen kdyby Slevomat Ventures sám o sobě nebyl firmou v advokátním držení kanceláře Pelikán Krofta Kohoutek. Slevomat Ventures tedy své majitele z nějakého důvodu tají a vzhledem k výše popsaným skutečnostem se lze domnívat, že i v tomto případě odcházejí dividendy do daňových rájů a český rozpočet z nich mnoho nevidí.

Vzhledem k tomu, že český stát má určité možnosti (za jistých okolností), jak útěkáře do daňových rájů postihovat, rozhodli se zřejmě majitelé Slevomatu a Damejidlo maximálně znepřehlednit svou vlastnickou strukturu. Zkrátka proto, aby mohli "optimalizovat" své daňové odvody. 

Je to škoda. Slevomat a Damejidlo jsou velice úspěšnými projekty, které vydělávají nebo budou vydělávat spoustu peněz. Češi na nich rádi nakupují, bohužel tak svůj stát paradoxně ochuzují, protože kdyby nakupovali u firem v českém vlastnictví, měli by z toho prospěch všichni. Pakliže by se realizoval prodej Slevomatu či Damejidlo jinému subjektu, bude výnos (Tomáš Čupr odhaduje hodnotu Slevomatu na stovky milionů Kč) opět daněn jinde než v České republice. Bohužel tak není nač být hrdý.

—————

Zpět


Diskusní téma: Zisk Slevomatu a Damejidlo české hospodářství neposílí. Majitelé je vyvádějí do daňových rájů

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.